Ocvirkovka ali ocvirkova potica je slovenska tradicionalna jed, ki je najpogosteje na mizi okoli pusta. Po tradiciji jo pečemo na debeli četrtek, ki naznanja začetek pusta, zato moramo na ta dan speči nekaj mastnega. Ste vedeli, da na debeli četrtek praznujejo god debeluhi?
Okoli pusta smo vsi malo norčavi, radi pa tudi sedemo za bogato obloženo mizo. Ocvirkovo potico pečemo tudi ob drugih praznikih, najpogosteje za Veliko noč in tudi za božične praznike se znajde na mizi.
Ocvirkovka
Za sočno in okusno ocvirkovko potrebujemo kvašeno testo in nadev, v katerega zamešamo ocvirke. Ocvrikova potica je sladko slana sladica, najbolj okusna je, če je še malo topla.
Ocvirkovko poznamo tudi pod imenom špehovka, gospodinje, ki jo že dolgo pripravljajo pravijo, da morajo biti ocvirki spuhnjeni. To pomeni, da jih pred uporabo toliko ogrejemo, da malo nabreknejo, a ne počijo. Za ocvirkovko, ocvirkovo pogačo ali potico, poznamo veliko receptov, lahko rečemo, da ima vsaka slovenska vas malce prirejen recept.
Kazalo
Ocvrikova potica
Čeprav ocvirkovo potico običajno pečemo okoli pusta, jo seveda lahko pripravimo tudi ob drugih priložnostih. Če smo ljubitelji te kulinarične poslastice, jo lahko ponudimo kot sladico pri kosilu ali večerji.
Recept za kvašeno testo za ocvirkovko
- 800 g bele moke
- 1 jogurt
- lonček mlačnega mleka
- lonček mlačne vode
- 1 kocka svežega kvasa
- 1 žlica zmehčanega masla
- 1 žlica olja
- 1 žlička soli
- 1 žlička sladkorja
Za testo najprej pripravimo kvasec, v malo mlačnega mleka nadrobimo kvas, dodamo žličko sladkorja in žličko moke. Pokrijemo in pustimo da kvas vzhaja.
Moko presejemo v večjo posodo in v sredini naredimo jamico. Ob strani damo sol in jo pokrijemo, v jamico pa damo jogurt, zmehčano maslo, mleko, mlačno vodo in vzhajan kvas.
Zamesimo mehko in voljno testo, ga oblikujemo v hlebček, pokrijemo in počakamo da vzhaja na dvojno količino.
Ocvrikov nadev za potico
- 250 g ocvirkov, spuhnjenih in malo ohlajenih
- 3 čebule
- 1 pest drobno sesekljanega drobnjaka
- 1 razžvrkljano jajce za premaz
Medtem ko testo vzhaja, na maščobi popražimo drobno sesekljano čebulo in na vroči masti spuhnemo ocvirke, jih odcedimo in ohladimo. Spuhnjeni ocvirki so takšni, da malo nabreknejo, a ne počijo. Drobnjak drobno nasekljamo, če ne želimo ga lahko izpustimo iz recepta.
Zavijanje in peka ocvirkovke
Ko je testo dovolj vzhajano ga razvaljamo na približno 1,5 cm debeline. Razvaljano testo najprej potresemo s popraženo čebulo, z ocvirki in nato še z drobnjakom.
Testo zavijemo kot navadno potico, nekajkrat prebodemo in jo preložimo v namaščen pekač. Potico pokrijemo in jo na toplem pustimo vzhajati še približno 40 do 50 minut.
Ko je potica dovolj vzhajana jo premažemo z razžvrkljanim jajcem in jo damo v pečico ogreto na 180 stopinj C.
Ocvrikovko pečemo pri 180 stopinjah C od 50 minut do ene ure.
Špehovka iz koruzne moke
Špehovka ima bogato zgodovino, saj so jo gospodinje pripravljale že dolgo nazaj in po različnih receptih.
Doma so običajno imele ocvrike, pogosto pa ni bilo bele moke. Zaradi tega so ocvirkovo potico pripravljale tudi z drugimi mokami, koruzno ali ajdovo.
Recept za testo iz koruzne moke
- 1/2 l koruzne moke
- 1/2 litra slanega kropa
- 2 dkg droži
- 3/4 l pšenične ali ječmenove moke
V večji posodi s slanim kropom poparimo 1/2 litra koruzne moke in dobro premešamo. Ko se moka malo ohladi, dodamo 2 dkg droži, ki smo jih prej namočili v dveh žlicah mlačne vode.
Premešamo in nato počasi vmešamo še 3/4 litra pšenične moke. Zgnetemo gladko testo, oblikujemo hlebček, ga pokrijemo in pustimo vzhajati v toplem prostoru.
Recept za ocvirkov nadev in peka potice
- 250 g ocvirkov
- ščep cimeta
- smetana za premaz
Ocvirke razgrejemo in malo ohladimo. Vzhajano testo razvaljamo čim bolj tanko in ga potresemo na gosto z ocvirki, ki jih prej razgrejemo in malo ohladimo. Čez ocvirke potresemo ščep cimeta.
Testo nato tesno zvijemo, večkrat prebodemo in premažemo s smetano. Potico damo v namaščen pekač in jo pečemo pri 180 stopinjah C približno 1 uro.
Ocvirkova potica z drožmi
V starih časih so gospodinje namesto pekovskega kvasa uporabljale droži. Tudi za peko ocvirkovke ali špehovke so testo pripravile z drožmi.
Recept za testo z drožmi
- 4 žlice mlačnega mleka
- 2 dkg droži
- žlico sladkorja
- 1/2 kg bele moke
- 1/2 žličke soli
- 1/4 litra vroče vode
V 4 žlicah mlačnega mleka namočimo 2 dkg droži in dodamo žlico sladkorja. 1/2 kg moke presejemo v večjo posodo, napravimo jamico, ob strani moke dodamo sol.
V jamico dodamo vzhajane droži in vročo vodo, ter zamesimo gladko testo. Testo oblikujemo v hlebček, pokrijemo in na toplem pustimo vzhajati.
Ocvirkov nadev in peka ocvirkove potice
Ko je testo dovolj vzhajano, razgrejemo 200 g ocvirkov in jih potresemo na za prst debelo razvaljano testo. Po vrhu posipamo še malo drobtin in potico tesno zvijemo.
Preložimo jo v namaščen pekač, večkrat prebodemo, pokrijemo in pustimo vzhajati. Ko je potica dovolj vzhajana, jo premažemo z razžvrkljanim jajcem in damo v ogreto pečico.
Ocvrikovo potico z drožmi pečemo pri 180 stopinjah C približno 1 uro.
Ocvirkovka: