Recepti za božične jedi! Božična večerja je čas, ko se pri mizi zbere vsa družina, domov pridejo tudi dolgo odsotni člani družine. V starih časih se je cela družina odpravila k polnočnicam in ko se vrnili domov, so skupaj sedli k bogato obloženi mizi.
Kaj so včasih jedli za Božič? Na ta dan so bile na mizi vse dobrote, manjkati seveda ni smela orehova potica in domače koline.
Kazalo
Recepti za božične jedi
Danes bomo skupaj sestavili jedilnik za praznično Božično večerjo. Mogoče boste v jedilniku spoznali stare Dolenjske jedi, pa tudi nekaj starih, tradicionalnih slovenskih jedi.
Tokrat bo Božična večerja v starem duhu, manjkalo ne bo božičnih sladic, pripravili bomo juho in okusne mesne jedi.
Božični jedilnik – tradicionalne Slovenske jedi
Današnji božični jedilnik bomo sestavili iz tradicionalnih slovenskih jedi, nekatere med njimi, kot na primer orehova potica, so zaščitene kot zajamčena tradicionalna posebnost.
Mogoče se vam bo zdel jedilnik preveč klasičen, a seveda ga lahko spremenite po svojem okusu.
Tradicionalni Božični jedilnik:
- Goveja juha z zdrobovimi žličniki
- Govedina iz juhe
- Svinjska pečenka
- Pečenice
- Hrenova omaka
- Pražen krompir
- Zeljna solata
- Orehova potica
- Skutna pogača
- Božično pecivo in božični piškoti
Goveja juha z zdrobovimi žličniki
Goveja juha je tradicionalna slovenska jed, postrežemo jo na vsakem slavnostnem kosilu. Okusna juha s klasičnimi zdrobovimi žličniki, se bo prilega tudi na Božični večerji:
Recept za govejo juho:
- 1, 5 kg govedine s kostmi
- 2 l vode
- 5 dag jeter
- 15 dag jušne zelenjave; čebula, peteršiljeva korenina, košček zelene in korenček, ter sveži listi peteršilja in zelene
- dišave za juho; lovorov list, muškatov cvet, zrnca popra in sol
Meso in kosti splaknemo pod tekočo vodo, zelenjavo očistimo in operemo, ter damo vse skupaj v lonec s hladno vodo. Dodamo sol, pokrijemo in počasi kuhamo. Meso mlade govedine kje kuhano v uri in pol, meso starejših živali kuhamo tudi do 3 ure.
Proti koncu kuhanja dodamo dišave, ter zelene liste peteršilja in zelene. Preden juho precedimo, jo odstavimo in pustimo da nekaj minut počiva. Preden juho postrežemo, vanjo zakuhamo zdrobove žličnike.
Zdrobovi žličniki
Zdrobove žličnike lahko zakuhamo naravnost v precejeno govejo juho, če pa jih skuhamo posebej, bo juha ostala bistra.
- 2 žlici olja
- 1 žlica mleka
- 2 jajci
- 12 dag pšeničnega zdroba
V posodi penasto umešamo olje, mleko in rumenjaka. Iz beljakov stepemo trd sneg in ga z zdrobom vred dodamo k pripravljenim rumenjakom.
Rahlo premešamo in takoj z žlico zakuhamo v vrelo juho ali v rahlo osoljen krop. Pokrijemo in počasi kuhamo 20 minut.
Govedina iz juhe
Poleg svinjske pečenke, pečenic in praženega krompirja, ponudimo tudi govedino iz juhe. Meso iz juhe mora biti ravno prav mehko in ne prekuhano.
Iz juhe ga preložimo v ponev, pokrijemo in pustimo na toplem, da se lepše reže. Meso nato narežemo, potresemo s soljo in osvežimo z juho.
Svinjska pečenka
- 1 kg svinjskega mesa; zarebrnic ali vratu
- sol in poper
- česen
- kumina
- čebula
- peteršilj in zelena
- korenček
- lovorov list
- smetanov podmet; 2 dl smetane in žlička moke
Svinjsko pečenko oblikujemo tako, da pri zarebrnicah kosti nasekamo. Pečenka bo okusnejša, če jo pečemo s kostmi vred. Meso osolimo, nadrgnemo s poprom, česnom in kumino. Na dno pekača položimo mrežico ali razsekane kosti in na to položimo meso.
Obložimo ga z narezano čebulo, peteršiljem, korenčkom in na vrh dodamo še lovorov list. Prelijemo z vročo maščobo, dolijemo še skodelico kropa in damo v pečico. Pečenko pečemo pri 180 stopinjah C, odvisno od starosti mesa, pečemo od ene ure do dveh.
Med pečenjem pečenko večkrat polijemo s sokom in po potrebi dolivamo tekočino. Proti koncu pečenja maščobo odstranimo, meso položimo v drugo posodo, ga pokrijemo in pustimo nekaj časa na toplem, ter šele nato razrežemo.
Pripravimo še omako za pečenko. Razmaščen pečenkin sok precedimo, damo v ponvico, prilijemo smetanov podmet in pustimo vreti 5 minut.
Pečenice
Pečenice pred pečenjem položimo v vodo, zavremo in kuhamo 15 minut. Nato pečenice prebodemo, jih zložimo v namaščen pekač in pečemo pri 180 stopinjah C približno 40 minut.
Pečenice so pečene, ko se lepo obarvajo in dobijo lepo zapečeno skorjico.
Hrenova omaka – hrenov zos
- 2 žemlji
- 1 korenika hrena
- čista juha
- sol
- malo kisa
Žemlje narežemo na manjše kocke, prelijemo z juho in počasi kuhamo. Vmes ves čas mešamo, da se žemlje namočijo in nastane gosta omaka. Dodamo nariban hren, solimo, dodamo malo kisa in premešamo.
Omaka ne sme več vreti, takoj jo ponudimo skupaj s praženim krompirjem, pečenko, govedino iz juhe in pečenicami.
Pražen krompir
- 1, 5 kg krompirja
- 6 dag maščobe
- 15 dag na lističe narezane čebule
- sol
Krompir olupimo in v oblicah kuhamo pol ure, nato ga odcedimo, vročega olupimo in narežemo na tanke lističe. Na maščobi zarumenimo čebulo, jo potisnemo ob rob ponve na kupček, na maščobo stresemo krompir, ga osolimo in nato čebulo porazdelimo po krompirju.
Pražimo na močnem ognju tako, da krompir potiskamo k dnu kozice. Ko spodaj porumeni, ga premešamo in spet pritiskamo k dnu, to nekajkrat ponovimo. Pražen krompir ponudimo kot prilogo k mesu, skupaj s hrenovo omako.
Zeljna solata
- 50 dag svežega zelja
- sol
- kumina
- olje kis
Od mehkih zeljnih glav odstranimo liste, jim porežemo rebra, zavijemo več listov skupaj in jih narežemo na zelo tanke rezance. Solato osolimo in zabelimo z oljem, kisom, dodamo poper in kumino, ter dobro premešamo.
K božični večerji lahko ponudimo tudi kakšno drugo zeleno solato, priljubljena je tudi francoska solata.
Božična skutna pogača
Poleg orehove potice in božičnih sladic, lahko pri božični pojedini ponudimo tudi tradicionalno skutno pogačo.
Sestavine za testo:
- 50 dag moke
- 2 dl mleka
- 2 rumenjaka
- 6 dag sladkorja
- 8 dag masla
- 3 dag kvasa
Sestavine za skutin nadev:
- 10 dag masla
- 8 dag sladkorja
- 1/2 kg skute
- 2 rumenjaka
- 1/2 dl smetane
- sol
- 5 dag rozin
- 2 beljaka
- maslo za pekač
Iz sestavin naredimo gladko testo, ga dobro stepemo in damo za eno uro vzhajat na toplo. Nato testo razvaljamo in damo na namaščen pekač, tako da je ob robu za prst visoko zapognjeno navzgor.
Pripravimo nadev: Maslom umešamo s sladkorjem in rumenjakoma, dodamo pretlačeno skuto, smetano, sol, rozine in trd sneg iz beljakov.
Na testo nanesemo nadev, po vrhu naredimo mrežo iz svaljkov iz testa. Pogačo pečemo pri 180 stopinjah C, približno 40 minut.
Viri: Recepti za božične jedi:
- Zavod za napredek gospodinjstva; Sodobna kuharica
- Edvina Novak; Recepti za Božične jedi; Božič s sestro Vendelino